O Fruškoj gori
Fruška gora je ostrvska planina u Sremu. Prostire se na dužini od oko 75 km, a široka je 12-15 km. Fruška gora je 1960. godine proglašena nacionalnim parkom. Zahvata površinu od 25.525 km˛ Najviši vrh je Crveni čot (539m). Naziv "Fruška" potiče od reči etnonima Franak što ukazuje da su Franci naseljavali ili kontrolisali ovu planinu. Fruška gora je ostrvska, stara gromadna planina. Doline i padine Fruške gore su prekrivene livadama, pašnjacima i žitnim poljima, na padinama su voćnjaci i vinogradi sa čuvenim vinskim podrumima, a delovi viši od 300 m su obrasli gustom listopadnom šumom.
Na Fruškoj gori je najveća koncentracija lipove šume u Evropi. Oko 700 vrsta lekovitog bilja raste na ovoj planini. Neke od brojnih životinjskih vrsta su jeleni, mufloni, lasice, divlje svinje, risovi itd. Najznačajniji spomenik kulture predstavljaju 16 srpskih manastira raspoređenih po celoj planini. Podigli su ih Srbi koji su na Fruškoj Gori, kao i u čitavom Semu prisutni još od vremena naseljavanja na Balkan. Zbog toga mnogi Frušku goru nazivaju "Svetom gorom".
Hidrografska mreža Fruške gore veoma je gusta i relativno pravilno raspoređena. Površinske vode su predstavljene izvorima, vrelima, gustom rečnom mrežom, barama i veštačkim jezerima. Hidrografija ove planine rezultat je relativno velike količine padavina, geološkog sastava i većeg broja stalnih izvora. Na planini nema prirodnih jezera, ali zato ima 5-6 veštačkih na samoj Fruškoj gori, i još desetak u njenom podnožju.
Sa Iriškog venca se vidi pola Bačke, Avala, Cer i druge naše planine. Taj vidik je pravi lek za sve one koji traže mir u tišini i prirodi. Tek tu čovek oseti veličinu i snagu prirode i istovremeno lepotu života. Od izletišta koja se uređuju, značajnija su: Vrdička kula, Čortanovačka šuma, Stražilovo, Partizanski put, Iriški venac, Hopovo, Glavica, Popovica, Zmajevac, Letenka, Hajdučki breg, Andrevlje, Testera, Ciganski logor, Ležimir, Rohalj baze, Lipovača i dr. Na svim ovim izletištima stvoreni su uslovi za jednodnevni boravak u šumi, šumskim proplancima i na livadama. Izletnicima se ovde pruža mogućnost za aktivan i pasivan odmor. Boravak na svim izletničkim mestima je besplatan. Naplaćuje se jedino parking i loženje vatre na pojedinim prostorima određenim za tu namenu. Na Iriškom vencu u blizini spomenika palim borcima u Drugom svetskom ratu nalazi se Informacioni centar.
Ako želite neposrednije da upoznate Frušku goru možete to učiniti i pešačeći po obeleženim planinarskim stazama. Njih u ovoj planini ima 23 i specifične su i drugačije od onih koje ste mogli videti na drugim planinama. Na Fruškoj gori su planinarske staze obeležene različitim bojama. Zovu ih: plava, crvena, žuta, zelena, braon i crna. Najbliža našoj ustanovi je staza broj 19, koja je označena kao žuta staza i koja počinje u Rakovcu pa preko Salaksija vodi do Zmajevca. Za ovu avantiru dugu 7.5 km potrebno Vam je oko tri sata hoda. Na ovoj stazi kako rekosmo nalazi se i greben SALAKSIJA, gde se nalazi i naš objekat “RUŽA VETROVA SALAKSIJA”. Sa Salaksija se pružaju fantastični vidici na sve strane,ka Fruškoj gori prema jugu,na istok i zapad,a prema severu na Dunav,Futog i Novi Sad. Ako nastavite grebenom preko kote KESTEN (366m) pa nizbrdo do sedla ukrstićete se sa stazom Fruškogorske transverzale označene sa crvenim trouglom i belim poljem u sredini. Desno se odvaja krak ka manastiru Rakovac iz xv veka a levo ka “Crkvici u steni”.
Comments