top of page

Srećan nam 21. maj, Dan nezavisnosti Crne Gore!

U organizaciji Udruženja Crnogoraca Novog Sada, u nedelju, 19. maja, povodom svečanog obilježavanja 21. maja- Dana nezavisnosti Crne Gore- u Velikoj sali Kulturnog centra Novog Sada, održan je vrlo vrijedan i neobičan koncert: “Muzički vijenac Puškinu”, sa podnaslovom prevoda jednog od najljepših stihova iz Puškinovog veličanstvenog opusa: “I srce ponovo plamti i gori, jer ne može da ne voli…” Ovom prilikom, scenu su dijelili istaknuti crnogorski umjetnici: Sara Vujošević Jovanović (sopran), Dmitrij Grinih (bariton), Tanja Bogdanović (violinistkinja) i Anja Abramović Vujović (pijanistkinja).


Pomenuti događaj je vrijedan, između ostalog, i zbog toga što je posvećen značajnom jubileju za mnoge ljude širom svijeta – 225 godina od rođenja Aleksandra Sergejeviča Puškina, a neobičan po tome što je koncert bio priređen u prosvetiteljskom duhu. Dakle, u okviru koncerta se nije samo slušala muzika na stihove velikog pjesnika, već se stručno i veoma znalački govorilo o njoj. Nećemo prikrivati činjenicu da akademska muzička kultura često izgleda elitistički, kao neka vrsta umjetnosti za nekolicinu posebno pripremljenih slušalaca. Ipak, nemoguće je poreći i to da ono što danas zovemo klasičnom muzikom, predstavlja jedinstvenu riznicu kulture čovječanstva, u kojoj se čuvaju nevjerovatna dostignuća duhovnih spoznaja ljudske veličine i svevremenskog bivstvovanja.



Svečanost u Kulturnom Centru Novog Sada otvorila je efektnim govorom konzulka Crne Gore u Srbiji, gospođa Nevenka Ćirović. Obrativši se prisutnima, zahvalila se predsjedništvu i predsjedniku Udruženja Crnogoraca Novog Sada na organizaciji uzvišenog kulturnog događaja, priznavši da je osjećala tremu dok je pokušavala u nekoliko minuta sažeti formu najave ovog plemenitog projekta, istaknuvši da je Sara još dok je bila djevojčica nagovještavala velike umjetničke visine koje je kasnije i dostigla, pronoseći ime Crne Gore širom svijeta. Takođe, navela je da tematika ovog koncertnog programa podsjeća na bezvremensko prijateljstvo Puškina sa Crnom Gorom, posebno evocirajući istorijski značaj pjesme koju je Puškin napisao inspirisan hrabrošću Crnogoraca u pobjedi nad francuskom armadom u Boki: “Bonaparta i Crnogorci”. Konzulka Ćirović je naglasila da ovim projektom Sara i Udruženje Crnogoraca Novog Sada oživljavaju neiscrpno, neizmjerno i uvijek inspirativno prijateljstvo Aleksandra Sergejevića Puškina prema Crnoj Gori.


Prisustvo na koncertu klasične muzike je poput odlaska u muzej, ali ne u smislu posjete nedodirljivim (antikvitetskim) umjetničkim djelima (koja dugo stoje strogo hermetički čuvana), već u smislu osjećaja realne i opipljive povezanosti sa onima koji su umjetnost živjeli, osjećali i proživljavali u nekom prošlom vremenu. Potrebno je istaći da je projekat “Muzički vijenac Puškinu” bio izuzetno pripremljen, konceptualan i pažljivo osmišljen. Publika je imala priliku da čuje djela kompozitora XIX v, na stihove A. S. Puškina. Bila je predstavljena cijela plejada istaknutih stvaralačkih imena, i to nekih koji su poznati u Srbiji, a nekih- prepoznatljivih samo stručnjacima, kojih je te večeri bilo u publici. Međutim, nepoznavanje stvaralaštva od strane drugog dijela publike, u ovom slučaju nije bilo prepreka, jer nas je kroz impozantnu avanturu istorije ruske umjetnosti vodila doktor muzikologije i operska umjetnica iz Crne Gore- Sara Vujošević Jovanović.




Ovdje moram istaći da nije svaki umjetnik u stanju da predstavi materijal na takav način kao što je to učinjeno u okviru ovog prosvetiteljskog koncerta, koji je na našim prostorima, moramo priznati, rijetka i nesvakidašnja pojava. Za to su, bez sumnje, potrebna ne samo znanja, već i posebna vještina da se informacije uobliče i prenesu publici tako da budu živopisne i pristupačne. Gospođa Vujošević Jovanović, kao vrhunska umjetnica, nije samo muzikolog, već i svojevrsni popularizator klasične muzike, kako nacionalne crnogorske, tako i svjetske. Njeno duboko znanje o materiji generalno vezanoj za svjetsku istoriju umjetnosti, kao i o Puškinovoj poeziji i istoriji ruske muzike, pretvorilo je koncert u fascinantnu metodološku priču, koja je sve prisutne u publici opila i ostavila bez daha. Na prosvetiteljskom koncertu, publika je imala jedinstvenu priliku da se kroz poučne informacije i inspirativna izlaganja dublje upozna sa sveobuhvatnom i veličanstvenom ruskom kulturom. U atmosferi bogatoj znanjem i umjetničkim izražajem, prisutnima su otkrivene dragocjene nijanse kulturnog nasljeđa, čime je njihovo iskustvo postalo ne samo muzičko, već i edukativno putovanje kroz vrijeme.


Ne možemo a da ne izrazimo oduševljenje izvođenjem programa. Učesnici koncerta – Sara Vujošević Jovanović, Dmitrij Grinih, Tanja Bogdanović i Anja Abramović Vujović – čine uigran ansambl koji nastupa sa raznim programima u najznačajnijim gradovima Evrope. Iako je ovaj program bio premijeran, imali smo utisak da su umjetnici već mnogo puta nastupali s njim. Tanano razrađeni detalji, nevjerovatan osjećaj za stil, vladanje ljepotom muzičkog tona (kako vokalnog, tako i instrumentalnog), produbljeno uranjanje u materijal i izvođački umjetnički izražaj – tako se može opisati izvođenje programa svih učesnika koncerta. Treba napomenuti i posebnu, takozvanu “rusku zadubljenost” s kojom su izvođena sva muzička djela, uprkos tome što je samo jedan od muzičara po nacionalnosti Rus. To još jednom svjedoči o tome koliko je kultura sposobna da briše granice i približava ljude.


Srećan nam 21. maj, Dan nezavisnosti Crne Gore!


Autor teksta:


Božidar Marković, predsjednik Udruženja Crnogoraca u Novom Sadu

Comments


Izdvajamo:
Najnovije objave:
Arhiva:
bottom of page